Heymowski Olson Strömholm Arkitekter AB

Kontakt:

+46 (0)8-452 04 70
info@hosark.se

Åsögatan 113, 3tr
116 24 Stockholm, Sweden

Följ oss på Instagram

Om:

Restaurering av kulturhistorisk bebyggelse och byggnadsvård är HOSARK:s starkaste gren. I vårt arbete strävar vi efter att producera lyhörd och genomtänkt arkitektur som bevarar och berikar det gemensamma kulturarvet.

Vid ny-, till- och ombyggnader kan våra medarbetare bland annat erbjuda mångårig erfarenhet av alltifrån projektering, antikvarisk medverkan och certifierad expertis av olika slag till specialutformad inredning och kunnande inom formgivning och scenografi. Flera av oss har genomgått Kungliga konsthögskolans restaureringsutbildning.

Av oss kan du förvänta dig att få hantverksmässigt välavvägd arkitektur, baserad på mycket inlevelseförmåga, en finkänslig detaljering och ett sammanlänkande av då- och nutid som håller även för framtiden.

Mer om HOSARK hittar du här…

Medarbetare:

Elias Bernsveden

Arkitekt SAR/MSA
+46 (0)8-452 04 77
elias.bernsveden@hosark.se


Måns Björnskär (föräldraledig)

Arkitekt SAR/MSA

mans.bjornskar@hosark.se


Anna Elmqvist

Arkitekt SAR/MSA
Sakkunnig avs. kulturvärden
+46 (0)8-452 04 75
anna.elmqvist@hosark.se


Helena Heymowska

Arkitekt SAR/MSA
BA Design
+46 (0)8-452 04 61
helena.heymowska@hosark.se


Andreas Heymowski

Arkitekt SAR/MSA
+46 (0)8-452 04 71
andreas.heymowski@hosark.se


Emma Mierse

Arkitekt SAR/MSA
BA Design
+46 (0)8-452 04 79
emma.mierse@hosark.se


Lars Olson

Arkitekt SAR/MSA
+46 (0)8-452 04 72
lars.olson@hosark.se


Jakob Strömholm

Arkitekt SAR/MSA
+46 (0)8-452 04 73
jakob.stromholm@hosark.se


Anna Ulfsdotter

Byggnadsingenjör, Fil.kand.
Sakkunnig avs. kulturvärden
+46 (0)8-452 04 74
anna.ulfsdotter@hosark.se